ΓΡΑΣΕΠ Αμφίκλειας

επικοινωνία

mail: @sch.gr

Τι είναι το ΓΡΑΣΕΠ;

Το Γραφείο Σχολικού Επαγγελματικού (ΓΡΑΣΕΠ) του Γενικού Λυκείου Αμφίκλειας ανήκει στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού Φθιώτιδας και λειτουργεί υπό την αιγίδα του Κέντρου Συμβουλευτικής και Πληροφόρησης (ΚΕΣΥΠ) Λαμίας.

Το ΓΡΑΣΕΠ λειτουργεί καθημερινά και υποδέχεται μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς για θέματα που αφορούν στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό.

Στόχος του ΓΡΑΣΕΠ είναι η διερεύνηση προσωπικών ενδιαφερόντων, η πληροφόρηση γύρω από τις σπουδές, τις επαγγελματικές προοπτικές καθώς και την αποτίμηση της τρέχουσας αγοράς εργασίας στο μέτρο του δυνατού.

είμαι ....

• εκπαιδευτικός

Χρήσιμοι σύνδεσμοι

ΚΕΣΥΠ  Λαμίας

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ

Γραφείο Διασύνδεσης του ΑΠΘ

|Γραφείο Διασύνδεσης Ε.Κ.Π.Α.

ΑΕΙ και ΤΕΙ της Χώρας

ΕΚΕΠ

Πανελλαδικές Εξετάσεις

Εισαγωγή στα ΤΕΙ - ΑΕΙ

Το Σχολείο μας, ως Γενικό Λύκειο, προετοιμάζει τους μαθητές της Γ' Τάξης με στόχο την απόκτηση Απολυτηρίου και την εισαγωγή τους στα ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας μέσω των Πανελλαδικών Εξετάσεων

• επιλογή κατευθύνσεων

Οι μαθητές από τη Β' τάξη Λυκείου καλούνται να επιλέξουν μια από τις τρείς προτεινόμενες κατευθύνσεις οι οποίες τους δίνουν πρόσβαση σε πέντε επιστημονικά πεδία και σχολές ΑΕΙ - ΤΕΙ των πεδίων αυτών. Στο τέλος της Γ' Τάξης εξετάζονται σε πανελλαδικό επίπεδο στα μαθήματα των κατευθύνσεών τους και τα μαθήματα επιλογής.

επιλογή κατευθύνσεων

• υπολογισμός μορίων

Ο υπολογισμός των μορίων γίνεται με το άθροισμα του βαθμού πρόσβασης σε κάθε μάθημα επί 100, αριθμός σύμφωνα με τον οποίο ο υποψήφιος εισάγεται στο Τμήμα ΑΕΙ ή ΤΕΙ που επιθυμεί, έχοντας πρώτα συμπληρώσει το Μηχανογραφικό του δελτίο.

Από το σχολικό έτος 2010 - 2011 και στα πλαίσια της προσπάθειας αποσύνδεσης του Απολυτηρίου από την Εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο, οι μαθητές της Γ' τάξης του Γενικού Λυκείου έχουν δικαίωμα απόκτησης απολυτηρίου χωρίς την προηγούμενη συμμετοχή τους στις Πανελλαδικές Εξετάσεις, με βαθμό που καθορίζεται από τον προφορικό βαθμό των 2 τετραμήνων και τον βαθμό των γραπτών Απολυτηρίων Εξετάσεων στο τέλος του έτους.

υπολογισμός μορίων

Θέματα Επικαιρότητας

Εξετάσεις 2011

Μηχανογραφικό

Σπουδές

Επαγγελματικός Προσανατολισμός

Ο Θεσμός του ΣΕΠ στο Σχολείο

Ο θεσμός του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού εφαρμόζεται στα Σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από το 1997  έχοντας στόχο την πληροφόρηση και την ανάπτυξη της προσωπικότητας των μαθητών.

Οι μαθητές της Γ' Γυμνασίου και της Α' Λυκείου ενημερώνονται σε θέματα που αφορούν τη λήψη επαγγελματικής απόφασης και την είσοδό τους στην αγορά εργασίας.

Από το σχολικό έτος 2011 - 2012, ο θεσμός θα εφαρμόζεται αποκλειστικά στα Γυμνάσια της χώρας, σύμφωνα με τη πρόταση του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων για το Νέο Λύκειο.

Αγορά Εργασίας

Στήριξη

Ο ρόλος του Σύμβουλου ΣΕΠ

Ο σύμβουλος ΣΕΠ, έχοντας την απαραίτητη υλικο-τεχνική υποδομή, στελεχώνει το ΓΡΑΣΕΠ και εφαρμόζει το θεσμό του ΣΕΠ στο Σχολείο.

Είναι υπεύθυνος για την πληροφόρηση και την ανανέωση των πληροφοριών γύρω από τα θέματα του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Εξετάσεις, Σπουδές, Επαγγέλματα, Αγορά Εργασίας). Φροντίζει να παρέχει στους μαθητές και σε κάθε ενδιαφερόμενο τις απαραίτητες γνώσεις και να επιμελείται της ανάπτυξης δεξιοτήτων για τη λήψη επαγγελματικής απόφασης. Σχεδιάζει και υλοποιεί καινοτόμες δράσεις και προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας. Διοργανώνει Ημέρες Σταδιοδρομίας κατά τις οποίες οι μαθητές έχουν την ευκαιρία της άμεσης επαφής με επαγγελματίες στο Σχολικό Περιβάλλον. Στηρίζει και κατανοεί τις δυσκολίες των μαθητών για τη μετάβασή τους στην αγορά εργασίας και προσπαθεί να τις μετατρέψει σε δυνατότητες ελέγχοντας όλα τα δεδομένα.

Καριέρα

web desing: Π. Μπενέκου

powered by:     Δ. Καλόδήμος - ΚΕΣΥΠ ΛΑΜΙΑΣ                                                                                                                                                                                         copyright: P. Benekou 2011